KMRC

İleri Malzeme Teknolojileri

KMRC

Havacılık, enerji, savunma sanayii, otomotiv, petrol ve petrokimya gibi endüstrilerde risk potansiyeli ve hasar oluşumu sonrası çevreye ve sosyal ortama zarar verme riski yüksek olan metal ve kompozit yapısal parçaların kullanımı bir hayli yaygındır. Haşin ortamlara maruz kalması veya gözden kaçabilecek hasarların meydana gelebilme riskine karşı periyodik olarak tahribatsız muayeneye tabi tutulurlar. Fakat tahribatsız muayene yapıların kritik yerlerinde ağırlıklı olarak yapılır ve tam alan yapılması bir hayli zaman alan maliyetli bir işlemdir. Ayrıca yapısal parçada hasar, periyodik muayene dışında bir zamanda oluştuğu durumda ise bunu saptamak mümkün değildir ve malzeme yüke maruz kalmaya devam ederse oluşabilecek zarar kaçınılmazdır. Ancak, KMRC Yapısal Sağlık Görüntüleme olarak sunduğumuz teknoloji, yapıların tam zamanlı ve tam alan sağlıklarını monitörlemeyi mümkün kılar ve zarar oluşumu riskini minimuma indirerek firmalara her 3 sütun (ekonomik, çevresel, sosyal) sürdürülebilirlik katsayısında artış sağlar.

Geliştirilen ürün; malzemelerin izotropik, ortotropik ve anizotropik mekanik özellikleri matematiksel modellerini kapsayan, seyrek sayıda gerinim sensörü ile tam alan ve sürekli çözüm yapıp rapor oluşturan ve analiz gerçekleştiren bilgisayar kodudur. Kompozit malzemelerde, üretimde içine gömülebilecek sensörler ile çalışır ve yapı aerodinamiğini bozmaz. Metal, seramik ve diğer malzemelerde ise parça yüzeyine montaj yapılan sensörler ile çalışarak malzemenin sağlığını görüntüler.

Parçada hasar oluşumu anında, hasarın yerini ve faktörünü raporlar, akabinde güvenlik faktörünü analiz ederek ve gerekli testler yapıldığı halde kalan verimli çalışma saatini raporlayarak parçanın zarar riskini minimuma indirir. Bu sayede, havacılık endüstrisinde uçaklar, tahribatsız muayeneye girmeden daha fazla faaliyet göstererek firmaları büyük bir maliyetten kurtarır ve güvenliliğinden daha emin olunur.

İleri Malzeme Teknolojileri sektöründeki diğer firmalar