Mezunumuz Dolka Maske Üretim Makinelerini Almanya’ya İhraç Ediyor!

Ülkemizin Covid-19’la mücadelesi sürerken yerli ve milli şirketler de geliştirdikleri ürün ve ortaya koydukları çözümlerle dikkat çekiyor. Özellikle teknoparklarda üzerinde çalışılan projeler bu mücadeleye büyük bir katkı sunuyor. Maske üretimi de şirketlerin üzerinde ısrarla durdukları bir konu zira pek çok ilimizde maske kullanımı zorunlu hale geldi. Bu nedenle maskeye olan ihtiyaç artıyor. Tecrübelerinden yola çıkarak yeni makineler üzerinde çalışan mezunumuz Dolka da pandemi sürecinde geliştirdiği maske üretim makineleriyle ön plana çıkıyor.

Gelin, mezunumuzu ve maske üretim makinesini yakından tanıyalım!

Mezunumuz Dolka, Teknopark İstanbul’da sıvı dolum ve kapak kapama makinelerinde inovatif yaklaşımlarla yeni ürünler geliştirmekte. Medikal, kimya, gıda, kozmetik gibi birçok alanda hizmet veriyor. Pandemi sürecinde müşterilerden gelen yoğun talep üzerine maske üretim makineleri imalatına başlayan mezunumuz piyasadaki muadillerine göre daha yüksek üretim kapasitesine sahip makinelerinin ilk ihracatını Almanya’ya yaparak ülke ekonomimize katma değer sunuyor. Üretim kapasitesi standart maske makinelerine göre yüksek olan bu maske makinesiyle saatte 120 adet maske üretimi yapılabiliyor.

 

Maske üretim makinesinin piyasadaki rakiplerine göre bir çok üstünlüğü bulunuyor!

  • Maskenin gövde kısmının imalatının yapıldığı aksamın 3 ayrı servo motor ile kontrol ediliyor olması farklılaştığı ilk nokta olarak öne çıkıyor. Bu sayede makine çalışırken maskenin kesme yeri, desen tamburunun konumu ve burun telinin kesim yeri tek tek ayarlanabiliyor. Bu ayarların hepsi dokunmatik ekrandan kolayca yapılabiliyor. 
  • Maske lastikleme istasyonunun kolay ayarlanabilir şekilde tasarlanması ise makinenin rakiplerinden farklılaştığı bir diğer nokta. Lastikleme kısmında 15 adet servo motor kullanılıyor. Bu sayede hareketler çok daha hızlı ve stabil yapılabiliyor. Lastik bir yere sıkıştığında ya da lastiksiz ürün imal edildiğinde makine alarm vererek imalatı durduruyor. Bu sayede hatalı ürün çıkma riski minimuma indirilmiş oluyor.
  • Bütün makineler uzaktan bağlantı ile çalışabiliyor ve web kamerası ile görüntü alabiliyor. Bu sayede imalat esnasında olası bir problemde otomasyon ekibi uzaktan makineye bağlanıp problem tespiti ve çözümü yapabiliyor. Ayrlanması çok zor olan maske makinelerinde bu problemi de servo motor ile çözen şirket bu çözümle bütün ayarlamaların dokunmatik ekrandan yapılmasına imkan sağlıyor. Ayrıca makine piyasadaki makinelere göre çok daha stabil çalışarak üretim verimliliğini arttırıyor.

Dolka'nın Kurucusu Hakan Baştan ve tüm ekibe başarılar diliyoruz.