Scalar Vision'un E-Ticarete 3 Boyutlu Çözümü

Girişimimiz Scalar Vision, geliştirdiği 3D görüntüleme ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle pandemi döneminde yükselişe geçen online alışverişe üçüncü boyutu katarak çözümlerini erişilebilir maliyetlerle firmaların kullanımına sunuyorlar. Kuluçka Merkezimiz Cube Incubation’da faaliyetlerini sürdüren ve 3D teknolojileri üzerine dikkat çeken çalışmalara daha önce de imza atan Scalar Vision, e-ticarette gerçeğe yakın ürün gösterimi için ürettiği Web 3D ve AR çözümlerini markalara sunmaya Greyder ile başladı. 

Teknolojik Altyapı

Sundukları teknolojinin çok kaliteli ve hızlı şekilde artırılmış gerçeklikle (AR) farklı bir 3D ürün deneyimi sağladığına dikkat çeken girişimcimiz Demirhan, “Çalışma şeklimizde firma, ürünlerini hızlı bir şekilde e-ticaret sitesine web tabanlı 3D ve AR ile eklemiş oluyor. Greyder’in teknoloji kategorisi ürünleriyle yaptığımız çalışma, Türkiye’de ayakkabı sektöründeki ilk ticari web AR ve 3D çalışması olmasının yanında dünyada da ilk çalışmalardan. Çözümümüz, e-ticarete konu olan tüm ürünler için kullanılabilir durumda. Ürün ve hizmetlerimizi Greyder ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu ilk projeyle birlikte tanıtmaya başladık. Proje şimdiden mobilya, tekstil, aksesuar ve beyaz eşya konularında faaliyet gösteren pek çok firmanın ilgisini çekti”.

Bugüne kadar yapılan ve yapılmakta olan benzer çalışmalarda 3D görüntü kalitesinin yetersiz olması , proje sürelerinin uzun olması ve yüksek maliyetler 3D ve artırılmış gerçeklik  teknolojilerinin yaygınlaşmasındaki en önemli engeller idi. Fakat Scalar Vision’ın uçtan uca geliştirdiği teknolojilerle tüm bu engelleri kaldırıp, 3D ve AR teknolojilerinin  tüketici ve firmalarla kısa sürede buluşmasını sağlıyor.

Ürünleri Mağazada Gibi Deneyimleyin

“İnsanların mağazada yaşadıkları ürün deneyimini, yüksek kalitede ve gerçekçi 3D görüntülerle online olarak da web üzerinden kolayca yaşamasını sağlamak” şeklinde projenin amacını açıklayan girişimcimiz Bülent Demirhan: “Böylelikle müşterilerin iki boyutlu resimlerdeki sınırlı görünürlüğü aşıp, fiziksele en yakın şekilde ürünleri gerçek boyutları ile  görmelerini ve kendi mekanlarına yerleştirerek daha net bir kararla online satın almasını sağlıyoruz. Greyder markasının e-ticaret sitesi üzerinden devreye aldığımız çözüm ile tüketiciler ayakkabıları ortalama 3 dakika süreyle detaylı bir şekilde inceliyor. Bunun sonucu olarak da ilgili kategorinin ürün satışlarında kısa sürede %100’ün üzerinde bir artış sağlandı.” dedi.

Teknoloji Nasıl Geliştirildi?

Geliştirdikleri özel 3D Görüntüleme sistemleri ile hızlı ve kaliteli bir şekilde 3D model üretebilmeyi başarıyoruz. Firma tarafında, sunucu ve yazılım altyapısı üzerinde bir yük yaratmayacak şekilde çok hızlı bir şekilde entegre olmamızı sağlayan bulut tabanlı bir altyapı geliştirdiler. Firma web sitesine sağladığımız bir javascript dosyası ile saatler içerisinde entegre edebirliyorlar. Altyapılarını  ölçeklenebilir sunucular üzerine kurarak ve içeriklerini CDN (içerik iletimi ağı) üzerinden tüm dünyada aynı performansla çalışacak şekilde servis etmektedirler.

Scalar Vision'un Kurucusu Bülent Demirhan ve tüm ekibe başarılar diliyoruz.